Aktuality

14 července 2024
Markovič věděl, že Letáček řeší odchod: Jsem připravený! Porve se s...
Markovič věděl, že Letáček řeší odchod: Jsem připravený! Porve se s...

To, o čem se nějaký čas spekulovalo, se stalo v průběhu sobotního poledne skutečností. Jiří Letáček definitivně zamířil z ostravského Baníku do španělského Getafe, kde se může těšit na ligové střety s Kylianem Mbappém, Judem Bellinghamem nebo Laminem Yama

Post brankářské jedničky Slezanů je tak připraven uzmout Jakub Markovič, který v loňské sezoně o dva a půl roku staršímu kolegovi kryl záda. „Pokud mi dá trenér důvěru, budu připravený za Baník bojovat,“ říká odhodlaně.

Rivalové i velcí kamarádi. Tak by se dal stručně a jasně shrnout vztah obou brankářů, už bývalých spoluhráčů z Pardubic i Baníku. „Lidsky jsme si sedli,“ pokyvuje Markovič.

Čerstvě třiadvacetiletý gólman přiznává, že Letáčkův přestup probírali už před několika dny: „S Jirkou jsem se o tom bavil ještě ve chvíli, kdy nebylo nic jisté a řešilo se to. Moc mu to přeju. Navzájem se podporujeme.“

Ačkoliv to trenér Hapal nikdy pořádně nepřiznal, Letáček byl téměř rok a půl jasnou jedničkou. Ostatně Markoviče pustil v lize do brány jen třikrát. A to ještě v době, kdy marodil. „Celý rok byl po psychické stránce náročný, ale Jirkovi jsem to přál,“ doplňuje jedním dechem Markovič.

První šanci dostal v těžkém duelu na Spartě, kde Ostrava po oku lahodícím boji padla 3:4. Přestože inkasoval čtyřikrát, Baník rozhodně podržel. O svých kvalitách bezesporu přesvědčil.

„Bylo to náročné utkání, navíc proti mistrovi. Pro gólmana je ale na druhou stranu super, že tam nebyla jen jedna střela za zápas. Měl jsem hodně příležitostí chytit něco navíc a nabrat sebevědomí,“ vzpomíná mládežnický reprezentant.

Teď ho čeká možná životní šance, v Baníku může získat post brankářské jedničky. Podle informací iSport.cz a deníku Sport by měl o místo v základní jedenáctce soupeřit s Dominikem Holcem, jenž strávil uplynulý ročník v Karviné.

„Uvidíme, jak to bude, kdo přijde. Pokud mi dá trenér důvěru, budu připravený za Baník bojovat stejně jako Lety, když tehdy naskočil po Honzovi Laštůvkovi. Je to krok, na který se připravuju od příchodu do Baníku,“ potvrzuje Markovič.

Minimálně do sobotního startu Chance Ligy na hřišti Bohemians by zasáhnout měl. V generálce s Banskou Bystricí odchytal celých devadesát minut, Slezanům pomohl k vítězství 3:1.

„Konečně jsme byli produktivní. V prvním poločase jsme sice mohli být mnohem víc, ale ze tří gólů máme radost,“ kvituje přerovský rodák trefy Jiřího Klímy, Filipa Kubaly a Quadriho Adedirana, které Slezanům zajistily první vítězství v letošní přípravě.

Jediná kaňka na celém utkání? „Byli jsme nepřesní v rozehrávce, na tom musíme zapracovat, ale nějaké nácviky z tréninků se tam objevovaly,“ zakončuje Markovič.

Zdroj: https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2024-25/449722/markovic-vedel-ze-letacek-resi-odchod-jsem-pripraveny-porve-se-s.html

4 července 2024
Hotovo! Michal Hlavatý se stal hráčem Slovanu Liberec
Hotovo! Michal Hlavatý se stal hráčem Slovanu Liberec

Spekulacím je konec. Severočeský celek oznámil příchod zatím nejzvučnější posily pod novým vedením. Šestadvacetiletý středopolař Michal Hlavatý přestoupil z Pardubic do Slovanu Liberec. Mluví se o částce kolem 20 milionů korun.

„Už od příchodu na stadion tady cítím takovou rodinnou amosféru. Věřím, že zde strávím krásné roky a zažiju nějaké úspěchy,“ pochvaluje si nováček v liberecké kabině a vysvětluje, proč zamířil právě pod Ještěd: „Na Liberci mě oslovil projekt, který se tady tvoří, ambice klubu a lidi, kteří tu jsou, od realizačního týmu, až po nejvyšší vedení. Věřím, že se pod nimi zlepším,“ prozradil Hlavatý, který se Slovanem podepsal smlouvu do roku 2028.

„Transfer Michala Hlavatého byl jedním z nejkomplikovanějších případů, na kterém se naše agentura v posledních letech podílela. Po několika týdnech nakonec vše dopadlo tak, jak si sám hráč přál. Věříme, že pokračování spolupráce s trenérským týmem Radka Kováče přinese všem zúčastněným jen ty nejlepší výsledky,“ konstatoval Roman Brulík z agentury RBR SportConsult, která fotbalistu zastupuje.

Jan Nezmar (generální ředitel) o nové posile: „Michal je zkušený hráč, který je zvyklý na lídrovskou pozici. Tvoříme tady nový tým s velmi nízkým věkovým průměrem a od Michala si slibujeme konstantní a kvalitní výkony.“

 

Zdroj: https://liberecky.denik.cz/fotbal-prvni-liga/fotbal-slovan-liberec-prestup-posila-michal-hlavaty.html

10 června 2024
Byl nadějí Slovácka, teď hýbe atletikou. Dálkař (18) zazářil na ME
Byl nadějí Slovácka, teď hýbe atletikou. Dálkař (18) zazářil na ME

Na místě jedné z životních porážek Diega Maradony osmnáctiletý dálkař Petr Meindlschmid znovu ukázal, že si vybral správně, když fotbalovou kariéru obětoval atletické dřině. Na Olympijském stadionu v Římě ve finále mistrovství Evropy hned prvním pokusem.

Potřetí během týdne překonal juniorský národní rekord, výkon 803 centimetrů mu přisoudil sedmé místo.

Plačící Maradona na pozadí slavících Němců na Stadio Olimpico v horkém létě 1990 je jeden z nejslavnějších obrazů kariéry fotbalové legendy. Petr Meindlschmid, ještě nedávno taky fotbalista, si ale z římského genia loci vzal sílu a při svém prvním velkém atletickém finále zazářil. V osmnácti letech se v prvním pokusu ve finále mistrovství Evropy proletěl přes osm metrů. A stačilo mu to na sedmé místo.

„Nemůžu si stěžovat. Vylepšený juniorský rekord, dostat se do finále, to je, co jsem si přál,“ hodnotil Meindlschmid. „Je tam ukazatel, že mám hodně co zlepšovat. Tohle určitě není nejdál, co dokážu skákat.“

V pondělí ráno to pro něj vypadalo jako začátek docela normálního týdne. A pak se to rozjelo jako ve filmu. Nejdřív zvedl telefon a dozvěděl se, že se na poslední chvíli dostal do nominace na mistrovství Evropy do Říma. V pondělí odpoledne na Odložilově memoriálu na Julisce překonal výkonem 792 centimetrů juniorský národní rekord, ve čtvrtek v kvalifikaci poprvé v kariéře skočil přes osm metrů – o jeden centimetr.

Pro přesnost. V roce 2002 tehdy devatenáctiletý Petr Lampart skočil 818 centimetrů, juniorský rekord mu ale nebyl uznán kvůli chybějícímu větroměru. Taky to byl talent, ale už se nezlepšil. To Meindlschmid se teprve rozjíždí. V sobotní noci přidal další dva centimetry a zkusil si závod ve finále evropského šampionátu.

„Dal mi hodně zkušeností, že musím pracovat s nátlakem od diváků, trošku i s nátlakem sám od sebe,“ řekl talentovaný dálkař pro Českou televizi.

Až do loňského roku byl dorosteneckou nadějí fotbalového Slovácka. Jeho atletický talent byl ale zjevný. Předloni v zimě sebral halový dorostenecký rekord v dálce Robertu Změlíkovi, olympijskému šampionu v desetiboji z roku 1992. Vloni v létě zlepšil venkovní dorostenecký rekord na regulérních 781 centimetrů a na EYOF v Mariboru obhájil zlatou medaili z  roku 2022, kdy se závodilo v Banské Bystrici.

K rozhodujícímu kroku ho přemlouval i národní rekordman Radek Juška, kterého mladík vloni na Odložilově memoriálu senzačně porazil ve svých sedmnácti letech. V zimě se pak definitivně vydal cestou atletiky.

Ve svém prvním evropském finále potkal s osobnostmi současné světové dálky. Bronzový skončil Švýcar Simon Ehammer, unikátní borec, který letos vyhrál halové MS v sedmiboji. Stříbro získal devatenáctiletý domácí hrdina Mattia Furlani, jenž výkonem 838 centimetrů překonal juniorský světový rekord. Vyhrál řecký fenomén Miltiadis Tentoglou, který hned dvakrát skočil rekord šampionátu 865 centimetrů a vyhrál svůj třetí evropský titul v řadě.

Zdroj: https://isport.blesk.cz/clanek/ostatni-atletika-me-v-atletice/448496/byl-nadeji-slovacka-ted-hybe-atletikou-dalkar-18-zazaril-na-me.html

10 června 2024
Janošek o postupu: Vypuklo šílenství... Nároďák? S Haškem mluvil v lednu
Janošek o postupu: Vypuklo šílenství... Nároďák? S Haškem mluvil v lednu

V pátek před obědem zvedl telefon, po náročném týdnu oslav měl ještě problémy s hlasem. Dominik Janošek (25) prožil v Nizozemsku úchvatnou sezonu. Celkem 15 gólů a 11 asistencí vyšperkoval postupem do první ligy.

Trošku stranou české veřejnosti se stal jedním z nejúspěšnějších hráčů působících v zahraničí. V Bredě, tradičním fotbalovém městě, zažil neskutečné oslavy a emoce z návratu do nejvyšší soutěže. O víkendu se navíc oženil, takže šlo o dokonalý start léta. „Užívám si to,“ liboval si během rozhovoru pro deník Sport a iSport Premium.

Stíháte vstřebat, co se všechno kolem vás děje?

„Spíš si to fakt užívám. Úspěchy si uvědomím až časem, jak začneme příští sezonu hrát první ligu, že to byl opravdu skvělý úspěch. Oslavy byly také parádní.“

Jak se slaví v Nizozemsku?

„V neděli jsme skončili sezonu, další dva dny jsem si maximálně užil s týmem, fanoušky. Od středy v Česku jsem se už soustředil na svatbu. Celé město tím absolutně žije. Lidé v Bredě jsou totální fanatici do fotbalu, čekalo se sedm let na postup do první ligy. Po sezoně, kterou jsme neměli výsledkově úplně dobrou, jsme odehráli úžasné play off. Po nedělním zápase vypuklo totální šílenství. Na stadionu nás čekalo asi 25, 30 tisíc lidí. Šlo přímo o festival, hráli nám tam nejlepší DJové na světě, byla to velká party. V pondělí jsme byli ve městě před radnicí, tam nás vítal starosta a oslavy pokračovaly přímo na náměstí. Ještě si to pořádně neuvědomuju. Šlo o něco krásného, emoce byly úplně všude a moc jsem si to užil.“

Patřil jste k tahounům oslav?

„To ne, nikdo z nás nevyčníval. Všichni jsme si to užili naplno, kór po takovém úspěchu. Každý slavil naplno. Kluci, co třeba nikdy nepili alkohol, to do sebe ládovali. (úsměv) Nikdo toho moc nenaspal.“

Prožíval jste něco podobného jako Václav Hladký s Ipswichem, který oslavil postup do anglické Premier League?

„Určitě. Breda je jeden z historicky největších klubů v Nizozemsku. Už jenom kvůli fanouškům si první ligu zaslouží. Sedm let měli problém se tam dostat, každou sezonu měli nestabilní tým. Teď se to povedlo, pro všechny to byl až dojemný okamžik, výbuch emocí.“

Můžete kvůli zájmu fanoušků vůbec v klidu vyjít do města na kafe?

„Během sezony to bylo v pohodě. Když jsem šel nakoupit nebo někam do restaurace, fanoušci se s námi fotili, to bylo pěkné. Ale při oslavách ve městě to bylo šílené. Od centra Bredy bydlím asi pět minut pěšky, při oslavách jsem to šel asi hodinu a půl. Každý se chtěl fotit, chtěl podpis, budu si to pamatovat do konce života.“

Bylo náročné se dostat do ligy přes play off?

„Závěr základní části byl fakt těžký, pro celý tým i naše fanoušky. Nehráli jsme pěkný fotbal, scházeli nám body. Do play off jsme postoupili až z posledního postupového místa, nikdo nám tam nevěřil. První kolo jsme šli na Rodu, která byla třetí a do posledního kola bojovala o přímý postup. Obrovskou výhodou bylo začínat zápasy doma. Od prvního zápasu play off to byl od fanoušků čistý fanatismus, atmosféra vlila do týmu novou energii. Hráli jsme jako vyměnění, nebyl prostor na únavu. Dá se říct, že jsme play off zvládli v suchém triku.“

Jak se vám v takové atmosféře hrálo?

„Spíš mě to nakoplo. Jsem typ člověka, co skoro není nervózní, možná malinko, když stojíte v tunelu a čekáte na zápas. Byl jsem odhodlaný, namotivovaný udělat pro postup maximum.“

Smlouvu v Bredě máte ještě na jednu sezonu. Budete v týmu pokračovat?

„Na 90 procent bych měl zůstat, nemám ani důvod odcházet. Mám tam dobrou pozici, bude se tam hrát první liga s top mančafty. Pokud nepřijde velká nabídka, což nepředpokládám, měl bych stoprocentně zůstat. V týmu ale budou změny, hodně klukům končí smlouva, co mám zprávy, tak se nebudou moc prodlužovat. Musí přijít posily. Vyzkoušeli jsme si to v posledním kole proti prvoligovému Excelsioru, že kvalita týmů z nejvyšší soutěže je jinde. Posilovat se určitě bude.“

Odehrál jste životní sezonu?

„Určitě. Patnáct gólů a jedenáct asistencí, to se nepovede každou sezonu. Ale i co se týká herní stránky, určitě šlo o životní rok, postup už byl jen třešnička na dortu. Jsem vyspělejší hráč, konečně jsem si vyzkoušel evropský zahraniční fotbal. Naučil jsem se jiný styl v jiné zemi, to je k nezaplacení.“

Sedí vám ofenzivní styl nizozemského fotbalu?

„Kvůli tomu jsem do Bredy přicházel. Když jsme si to s agentem Romanem Brulíkem vyhodnocovali před sezonou, liga, když to přeženu, byla dělaná přímo pro mě. Asi to byl fakt dobrý krok.“ (úsměv)

Mluvil s vámi někdo ohledně reprezentace? V nominaci na EURO jste mezi náhradníky.

„Byla to varianta na březnový sraz. Trenér Hašek tvořil nový kádr, obvolával hráče. V lednu jsme byli v kontaktu, trenér mi volal, říkal, že mě sleduje, že je rád, jak se mi daří. Když ale nevyšla nominace na sraz v březnu, nedělal jsem si moc naděje směrem k EURO. Bral jsem to realisticky, že to nevyjde.“

Hodláte zabojovat o nároďák směrem k Lize národů a další kvalifikaci o MS?

„Motivaci mám obrovskou, kdo by nechtěl v reprezentaci hrát. Je to největší čest, jakou může mít hráč. Pomůže mi, že jsme postoupili do první ligy, budu víc sledovaný.“

Získal jste si góly a asistencemi fanoušky Bredy?

„Nazvu to ještě jednou šílenstvím. Když jsem přicházel, nikdo mě neznal. Letěl jsem na zdravotní prohlídku a už jsem měl ve zprávách gratulace, že jsou moc rádi, že tam jdu, fanoušci za to byli vděční. A to jsem přestupoval z Pardubic... Byl to důkaz, jak fotbal milují a jsou rádi za každého hráče. Tím, jak jsem se pak projevoval na hřišti, vztah s fanoušky a klubem se jenom stupňoval.“

Zdroj: https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-zahranici-ostatni-ligy/448542/janosek-o-postupu-vypuklo-silenstvi-narodak-s-haskem-mluvil-v-lednu.html

23 května 2024
Hra o Hlavatého. Dvě nabídky na stole, Pardubice čekají. Probudí se velká „S“?
Hra o Hlavatého. Dvě nabídky na stole, Pardubice čekají. Probudí se velká „S“?

Žádané zboží z Pardubic stále ještě neví, na kterou adresu bude doručeno. Elegán i pracant středu pole Michal Hlavatý má dvě konkrétní nabídky, v obou případech je s nimi srozuměn.

Současný zaměstnavatel však stále vyčkává, zda se neozve jedno z velkých S, z čehož by samozřejmě profitoval mnohem výrazněji.

V zimě ustoupil od osobních cílů. Pochopil, že je potřeba, aby zůstal v červenobílém klubu, pomohl mu k záchraně. Byl zásadní hráč, hlavní opora. A tak neodešel do jiného týmu vyznávajícího stejné barvy.

Pětadvacetiletý Michal Hlavatý byl srozuměn s tím, když Pardubice odmítly nabídku Slavie pro svého lídra. „Vzal jsem to,“ vzpomíná. Tehdy vznikla dohoda, že v létě nebudou Východočeši šikulovi bránit.

Nejprve však musel pomoci k záchraně, což se podařilo definitivně potvrdit v neděli výhrou 4:0 nad Karvinou, k níž záložník přispěl dvěma asistencemi. Týden předtím pak byl hvězdou dalšího klíčového utkání s Českými Budějovice - vítězství 3:2 stvořil dvěma zásahy.

„Záchrana byla to nejdůležitější. Nedovedl jsem si představit, že by se to nepodařilo,“ dokázal, že mu klub i město přirostly k srdci. „Myslím si, že Michal udělal pro záchranu Pardubic opravdu maximum a že nyní nastává ten správný moment pro jeho transfer za dalšími výzvami. Spoléháme na dohodu, kterou v únoru s vedením klubu uzavřel a která by mu měla umožnit tento krok učinit,“ řekl hráčův agent Roman Brulík.

Produktivitu, jež byla jeho asi jediným záporem (ne výška se nepočítá), nakonec vyšvihl na velmi slušných deset bodů - čtyři branky plus šest přihrávek. Proto bylo jasné, že se trvalý zájem změní v ještě větší rozruch.

Jako první poslal přímý dotaz Liberec. Poté se zapojil do hry Baník, jehož současná nabídka (15 milionů) by měla být vyšší. A také pro hráče jsou podmínky nastaveny na příznivější úrovni než v případě Slovanu.

Nicméně Hlavatý je přístupný oběma možnostem. „Každopádně by to pro mě byl posun,“ netají. „Baník je velký klub, má ohromnou fanouškovskou základnu,“ vypočítává. „V Liberci se zase rozjíždí projekt s novým majitelem panem Kaniou. I to je pro mě lákavé,“ doplňuje.

Pro severočeskou cestu hovoří ještě jeden podstatný fakt. K mančaftu přechází z Pardubic trenér Radoslav Kováč, s nímž je Hlavatý na jedné vlně. Spolupráce jim seděla poslední dva roky, ani jeden by se nebránil jejímu pokračování.

Zdálo by se, že si stačí vybrat, samozřejmě přihlédnout k přání hráče, které je (mělo by být) vždy primární a obchod uzavřít. Přesto jde vše pozvolna.

Zaprvé ještě neskončila sezona, Pardubičtí se s ní rozloučí sobotním utkání na Bohemians, v němž už o nic nepůjde, oba celky mají jistotu udržení. Zadruhé se čeká, jestli se probudí doposud spící obři.

Jak už bylo řečeno, Slavia měla o Hlavatého zájem v zimě, interes ostatně potvrdil i trenér Jindřich Trpišovský: „Máme ho v seznamu delší dobu, je to podobný typ jako Petr Ševčík. Míša má takový pozdější vývoj, jak jsou někteří hráči akcelerovaní, tak k jeho rozkvětu teprve dochází a bude docházet a na téhle úrovni bude hrát hodně dlouho.“

Sparta se poslední dny soustředí na oslavy a na finále poháru, ale Hlavatého má každopádně vysoko na seznamu pro střed pole. Mezi tuzemskými plejery dokonce nejvýše. Navíc se jí zranil tahoun Kaan Kairinen, jenž může kvůli zlomenému kotníku absentovat i několik měsíců.

Pro Pardubice by byl obchod s nejbohatšími značkami samozřejmě lukrativnější. Proto otálejí. Jenže přímé otázky z Prahy zatím na východ nedoletěly…

 

Hlavatý ve F:L 2023/24

Zápasy: 33

Minuty: 3023

Góly: 4

Asistence: 6

Střely na zápas/na bránu: 1,61/38,9 %

xG (očekávané góly)/na zápas: 6,22/0,19

Přihrávky na zápas/úspěšné: 36,86/76,6 %

Nahrávky do šestnáctky na zápas/úspěšné: 3,42/48,7 %

Nahrávky do finální třetiny/úspěšné: 5,63/62,4 %

Driblinky na zápas/úspěšné: 1,34/54,2 %

Defenzivní souboje na zápas/úspěšné: 6,22/52,2 %

Zachycené míče na zápas: 2,56

Faulován na zápas: 2,38

Zdroj: Wyscout


Zdroj: https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2023-24/447742/hra-o-hlavateho-dve-nabidky-na-stole-pardubice-cekaji-probudi-se-velka-s.html

RBR SportConsult a.s.
Na Míčánce 33
169 01 Praha 6