Byl nadějí Slovácka, teď hýbe atletikou. Dálkař (18) zazářil na ME

Na místě jedné z životních porážek Diega Maradony osmnáctiletý dálkař Petr Meindlschmid znovu ukázal, že si vybral správně, když fotbalovou kariéru obětoval atletické dřině. Na Olympijském stadionu v Římě ve finále mistrovství Evropy hned prvním pokusem.

Potřetí během týdne překonal juniorský národní rekord, výkon 803 centimetrů mu přisoudil sedmé místo.

Plačící Maradona na pozadí slavících Němců na Stadio Olimpico v horkém létě 1990 je jeden z nejslavnějších obrazů kariéry fotbalové legendy. Petr Meindlschmid, ještě nedávno taky fotbalista, si ale z římského genia loci vzal sílu a při svém prvním velkém atletickém finále zazářil. V osmnácti letech se v prvním pokusu ve finále mistrovství Evropy proletěl přes osm metrů. A stačilo mu to na sedmé místo.

„Nemůžu si stěžovat. Vylepšený juniorský rekord, dostat se do finále, to je, co jsem si přál,“ hodnotil Meindlschmid. „Je tam ukazatel, že mám hodně co zlepšovat. Tohle určitě není nejdál, co dokážu skákat.“

V pondělí ráno to pro něj vypadalo jako začátek docela normálního týdne. A pak se to rozjelo jako ve filmu. Nejdřív zvedl telefon a dozvěděl se, že se na poslední chvíli dostal do nominace na mistrovství Evropy do Říma. V pondělí odpoledne na Odložilově memoriálu na Julisce překonal výkonem 792 centimetrů juniorský národní rekord, ve čtvrtek v kvalifikaci poprvé v kariéře skočil přes osm metrů – o jeden centimetr.

Pro přesnost. V roce 2002 tehdy devatenáctiletý Petr Lampart skočil 818 centimetrů, juniorský rekord mu ale nebyl uznán kvůli chybějícímu větroměru. Taky to byl talent, ale už se nezlepšil. To Meindlschmid se teprve rozjíždí. V sobotní noci přidal další dva centimetry a zkusil si závod ve finále evropského šampionátu.

„Dal mi hodně zkušeností, že musím pracovat s nátlakem od diváků, trošku i s nátlakem sám od sebe,“ řekl talentovaný dálkař pro Českou televizi.

Až do loňského roku byl dorosteneckou nadějí fotbalového Slovácka. Jeho atletický talent byl ale zjevný. Předloni v zimě sebral halový dorostenecký rekord v dálce Robertu Změlíkovi, olympijskému šampionu v desetiboji z roku 1992. Vloni v létě zlepšil venkovní dorostenecký rekord na regulérních 781 centimetrů a na EYOF v Mariboru obhájil zlatou medaili z  roku 2022, kdy se závodilo v Banské Bystrici.

K rozhodujícímu kroku ho přemlouval i národní rekordman Radek Juška, kterého mladík vloni na Odložilově memoriálu senzačně porazil ve svých sedmnácti letech. V zimě se pak definitivně vydal cestou atletiky.

Ve svém prvním evropském finále potkal s osobnostmi současné světové dálky. Bronzový skončil Švýcar Simon Ehammer, unikátní borec, který letos vyhrál halové MS v sedmiboji. Stříbro získal devatenáctiletý domácí hrdina Mattia Furlani, jenž výkonem 838 centimetrů překonal juniorský světový rekord. Vyhrál řecký fenomén Miltiadis Tentoglou, který hned dvakrát skočil rekord šampionátu 865 centimetrů a vyhrál svůj třetí evropský titul v řadě.