Horák: z Hradce do Sparty a zpět. Kotalovo „dítě“ a nejproduktivnější bek

Není reprezentantem, nehraje o titul. Naopak působí v klubu, který bude rád, když se v klidu zachrání.

Horák: z Hradce do Sparty a zpět. Kotalovo „dítě“ a nejproduktivnější bek

A přece je Daniel Horák z Hradce Králové spolu s Tomášem Wiesnerem aktuálně nejproduktivnějším (wing)bekem soutěže a možná i jejím nejpříjemnějším překvapením. Ve třiadvaceti letech, ve své první pořádné prvoligové sezoně. „Takhle jsem si to nepředstavoval ani v nejkrásnějším snu,“ povídá spokojeně levý obránce, jehož nový trenér Václav Kotal dokonale zná.

Václav Pilař s Ladislavem Krejčím jsou hlavními tvářemi moderní éry Hradce Králové na novém stadionu a nejznámějšími letními posilami klubu. Lukáš Čmelík, Ondřej Šašinka a David Heidenreich už v lize taky jméno mají.

To se ještě před pár týdny nedalo říci o Danielu Horákovi, jenž se na východ Čech v tichosti vrátil po čtyřech letech ve Spartě.

Právě levý bek je ale v současnosti nejvýraznějším „votrokem“, minimálně číselně. Se třemi góly a jednou asistencí vede nejen týmovou produktivitu, ale i tu mezi obránci napříč celou F:L.

„Sám nevím, čím to je,“ usmívá se rodák z Poběžovic u Holic. „Padá mi to tam, jsem hrozně rád. Tři střely na branku, tři góly – jen ať to takhle pokračuje dál,“ přeje si.

Nejen on, ale všichni v parádní aréně. Všechny trefy si totiž Horák připsal tam a hned dvě – proti Jablonci (1:0) a Českým Budějovicím (5:1) – byly přímo vítězné. Tudíž šestibodové.

„V útočné fázi to dobře rozšiřoval, býval volný. Dostávali jsme se přes něj dopředu,“ chválil kouč Václav Kotal svěřence, jenž mu brankou zařídil nádherný návrat do známého prostředí.

„Dan využil poznatků o problémech krajních hráčů Jablonce směrem dozadu. Rozhodl, tah vyšel skvěle. Je to povzbuzení pro kluky, že jim určitě neradíme špatně. Když budou pokračovat, úspěchy se dostaví,“ dodal.

Co se konkrétně Horáka týče, předpoklad pozitivního trendu je vysoce pravděpodobný. Jemu osobně se dařilo už pod předchůdcem Jozefem Weberem, nicméně s téměř o padesát let starším trenérem má výjimečný vztah.

„Asi trochu speciální je,“ uznává velký fanoušek Chelsea.

Proč? Kotal zná Horáka již od společného působení v reprezentační sedmnáctce. To už měl šikovný levák jasno, že dá přednost fotbalu před neméně oblíbeným tenisem – a dobře udělal. Gól proti Maltě či starty proti Anglii nebo Německu byly jen začátkem jejich kooperace.

To hlavní přišlo v devatenácti. Horák začal nakukovat do druholigového královéhradeckého áčka, které vedl Zdenko Frťala, když se mu ozval Kotal. Precizní stratég ukončil angažmá ve FAČR u mládežnických nároďáků a stal se šéfem lavičky Sparty B.

„Nechceš jít k nám?“ zeptal se. A za měsíc byl hráč v Praze na přestup.

Sbíral zkušenosti v ČFL, občas si zatrénoval s elitním výběrem Václava Jílka. Když třetiligové rezervě sezona kvůli covidu skončila, šancí o úroveň výš přibylo. Na zimním soustředění ve Španělsku debutoval proti domácí Marbelle, byť ve vypůjčených kopačkách Adama Karabce, protože kufr s ním nepřiletěl. A pod zaskakujícím asistentem Jiřím Saňákem, protože Jílek byl nemocný.

 

V červnu 2020, to už Kotal v áčku vystřídal odvolaného Jílka, pak přišla premiéra i v nejvyšší lize. Horák v Plzni o poločasové pauze vystřídal Adama Hložka a sám sobě i sparťanské rodině splnil sen. Sice si ji moc nepamatuje, protože po tvrdém souboji s Radimem Řezníkem dohrával duel s otřesem mozku, ale statistiky první a poslední soutěžní start za Spartu evidují.

Místo dalších kolonek však následovala hostování v Jihlavě a Pohroní, minulý ročník strávil ve F:NL zpátky v letenském béčku. Střídal pozici beka se záložníkem, v závěru sezony nosil i kapitánskou pásku, než se rozhodl pro comeback domů.

A dál už kariérní progres znáte.

„Víte co, já jsem v hodnocení hráčů dost přísný...“ směje se Kotal a nejdříve se umně vyhýbá dotazu iSport.cz na současnou Horákovu výkonnost a především potenciál.

Co si budeme povídat, levonohých šikulů je tak málo, že jsou okamžitě v merku ambiciózních celků. Tuzemských i zahraničních.

Pak se ale kouč přece jen rozpovídá. „Hra má dvě fáze: útočnou a obrannou. Dan je schopný, má dobrý centr, dává góly. Trošku problémy má naopak s postavením při obranné fázi. Klidně může stát vedle stopera, ale nesmí za sebe pustit hráče, protože náběhy za stopera jsou vždycky strašně nebezpečné. Stoper totiž vždycky hlídá situaci před sebou. Takže sice jakoby hlídáte vzduch, ale má to opodstatnění. Když hrál Dan v prvním poločase před lavičkou, neustále jsem na něj volal, aby hrál pořád zevnitř. Uvědomoval si to.“

Ano, v tomhle to má Horák oproti ostatním jednodušší. Snad až na Václava Pilaře. Že poprvé nastoupil v obranné čtyřce místo předešlému postu na kraji záložní řady v systému se třemi stopery? Žádný problém.

„Vím, co od něj čekat. A on ví, co čekat ode mě. Jeho taktika se moc nezměnila za dobu, co jsme se neviděli. Dostávali jsme hodně gólů, defenziva byla hlavní téma,“ přiznává zadák.

Věřte, že pod Kotalem budou na „Malšáku“ v tomhle stylu pokračovat i nadále. A to je pro Horáka, kvalitního technika s nadstandardním čtením hry, výborná zpráva. Coby univerzální borec s vyváženou obrannou i útočnou fází může být pro velkokluby tuze zajímavým zbožím.

Klidně znovu i pro Spartu, kde by se jednou třeba mohl vyměnit s Jaroslavem Zeleným, dalším plejerem, který zná detailně nejen Hradec Králové, ale i sedmdesátiletého kapelníka.

Zdroj: https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2023-24/437200/horak-z-hradce-do-sparty-a-zpet-kotalovo-dite-a-nejproduktivnejsi-bek.html

Nejnovější zprávy

RBR SportConsult a.s.
Na Míčánce 33
169 01 Praha 6