Nové tváře pro Baník. Plzeňský talent nepřijde, o kom se mluví a kdo odejde?

Byl dosud jedinou opravdu rozjednanou posilou Baníku, ale nyní už je jisté, že Dominik Janošek (22) tým trenéra Luboše Kozla, jenž měl o středního záložníka sám zájem, neposílí. Přestože Mladá Boleslav, kde Janošek na jaře hostoval z Plzně, do předkola Evropské ligy nakonec nepostoupila, což mělo hrát do karet právě Ostravským, reprezentant do 21 let podle informací iSport Premium zůstane ve středočeském klubu ještě minimálně na podzim. A Baník tak musí hledat dál. Na koho se klub zaměřuje, kdo by naopak mohl odejít? Vše najdete v prémiové části textu.

Napovídalo a napsalo se toho v posledních týdnech až moc. David Houska, Daniel Tetour, Jozef Urblík...O tyhle všechny fotbalisty měl mít Baník zájem, ba dokonce už snad finalizoval jejich příchody. Nic takového se však vůbec nedělo. Ani jeden ze zmíněných středních záložníků, což je jinak post, kde Slezany tlačí bota, nemá do Ostravy namířeno.Reálné obrysy měl pouze příchod Dominika Janoška, který byl tématem v kancelářích na Bazalech poslední měsíc. Na vytipovanou pozici byl v minulých týdnech jasným kandidátem číslo jedna. Funkcionářům pro kádr na příští sezonu pasoval typologií (dokáže zastat defenzivnější i ofenzivnější roli), potenciálem (ročník 1998) a v neposlední řadě se zamlouval trenéru Luboši Kozlovi, jenž Janoška dobře znal z mládežnických reprezentací a soutěží.

"Jestliže chceme mít nějaké ambice, které jsou nám neustále podsouvány - což je samozřejmě správně - tak potřebujeme mužstvo posílit a doplnit o určité typy hráčů na některých postech, které tady nejsou," uznal kouč po posledním zápase v Jablonci, kam obratem zamířil Robert Hrubý. "Nelze to však udělat ze dne na den, protože ti hráči nejsou úplně levní nebo nejsou bez smlouvy," dodal Kozel.

Tahle slova platila i pro Janoška, kterého před dvěma roky koupila Plzeň ze Slovácka za cca deset milionů korun. Navíc Viktoria nepotřebuje prodávat a už vůbec ne pod cenou.

"Baník by takovou sumu nebyl schopný zaplatit, rýsoval se model hostování s opcí, což byly ochotny akceptovat obě strany," shodují se zdroje. "Jenže Ostravským se nakonec nelíbily poslední Janoškovy výkony a hráč sám dal nakonec přednost již známému prostředí v Mladé Boleslavi."

Právě ve středočeském klubu Janošek na jaře hostoval (ve čtrnácti duelech si připsal tři asistence), klíčem pro jeho pokračování pod dohledem Jozefa Webera mělo být kvalifikační utkání o Evropskou ligu s Libercem.

Zjednodušeně řečeno: prohra dávala Baníku větší naději na to, že hráče získá, neboť poháry by byly jak pro Janoška, tak mateřskou Plzeň velkou šancí ke zviditelnění. Paradoxem je, že i přes postup Slovanu nakonec "souboj" o hráče vyhrála Boleslav.

Rozhodla zejména aklimatizace a nasměřování Viktorie, která ho bude mít v Čechách pod větším dozorem než v dalekém Slezsku, kde je navíc tamní prostředí specifické a pro nové tváře nijak jednoduché, což se na stadionu ve Vítkovicích v tomhle ročníku ukazovalo v několika případech.

"Přijde Tomáš Zajíc a Honza Juroška, věřím, že už tihle dva nám trošku pomůžou. A byli bychom rádi, kdyby se nám hlavně pro ofenzivní fázi přivedlo přivést i další," vyslovil přání Kozel.

Jenže Baník musí hledat dál, není ani vyloučeno, že si v přestupovém období po koronavirové krizi vystačí jen s těmito dvěma borci ze Slovácka.Karvinský Ondřej Lingr (21) by se Ostravským sice líbil, ale žádná jednání ani přes různé spekulace ještě vůbec neproběhla, protože se v případě nejlepšího střelce klubu dají čekat vysoké nároky MFK. Zcela totožná situace panuje u brněnského Antonína Růska (21), lákání Štěpána Harazima (20) z Opavy zase aspoň prozatím skončilo jeho prodloužením smlouvy s SFC.

Výhledově by Baník rád přivedl ke zkušenému Janu Laštůvkovi i mladšího gólmana, nad ním však visí pořádný háček. Realizačnímu týmu by se totiž zamlouval prototyp moderního brankáře-libera podle vzoru Ondřeje Koláře ze Slavie. Takoví jsou však na trhu ceněni na pořádný balík.

Je tedy možné, že tohle léto bude na Bazalech poklidné a přestavba kádru pozvolná, což ocení třeba Jakub Drozd, Filip Kaloč, David Buchta a možná i další talentovaní odchovanci. Jejich ideální čas?

Více na https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2019-20/381621/nove-tvare-pro-banik-plzensky-talent-neprijde-o-kom-se-mluvi-a-kdo-odejde.html

Nejnovější zprávy

RBR SportConsult a.s.
Na Míčánce 33
169 01 Praha 6