Kubala: bezgólová trefa Baníku. Chtěl Barošovo číslo, jednání byla složitá

Nevstřelil gól, ani na něj nepřihrál. Baníku, jenž se zatím výkonnostně i výsledkově hledá, pomohl za dvě kola k jedinému bodu. Přesto se na něj snáší chvála z Ostravy i od soupeře.

Kubala: bezgólová trefa Baníku. Chtěl Barošovo číslo, jednání byla složitá

Pocitově zvláštní, že? Filip Kubala, nejdražší a nejsložitější letní transfer Slezanů z Hradce Králové, si však veřejnost získává pracovitostí – a jednoduše kvalitou. Odšpuntovaná produktivita je otázkou času.

Historka o tom, jak si před dvěma měsíci sportovní ředitel Baníku Luděk Mikloško navzdory diskrétnosti nebojácně sjednal schůzku s toho času královéhradeckým Filipem Kubalou přímo v rušné kavárně v ostravském obchodním centru a fanoušci je zbystřili, baví. Ale taky dokresluje, jak moc obě strany toužily po vzájemné spolupráci. Po návratu domů.

„Byl to nejsložitější přestup léta,“ přiznal výkonný ředitel Michal Bělák s dodatkem, že důležitou roli v celé záležitosti hrála výstupní klauzule v Kubalově smlouvě s „votroky“.

Podle informací deníku Sport byla časově omezená, jednalo se o částku 15 milionů korun. Dohoda se Slezany však nakonec měla znít takhle: 12 milionů a Ondřej Šašinka jako kompenzace do útoku „natvrdo“ k tomu, byť s přednostním právem a právem zpětného odkupu. Mimochodem, i pětadvacetiletý levák může být pro Východočechy přínosem, což ukázal vyrovnávací trefou v Plzni.

Kubala, jenž disponuje komplexním setem dovedností, které jsou podrobně rozebrány v posledním díle pořadu/podcastu iSkaut, se naopak ještě netrefil. V Liberci (1:3) připravil dvě šance Matěji Šínovi a sám pálil slabší nohou do břevna, proti Slovácku (0:0) se maximálně vydal pro tým. 

„Hrál skvěle,“ uznal i záložník soupeře Daniel Holzer. „Tanko je sice rychlý, ale Filip udržel strašně moc balonů a otáčel se s nimi směrem nahoru. Pro Ostravu je to dobrá posila.“

Vidělo to i devět tisíc příznivců na tribunách vítkovického stadionu. Zatímco jindy se pískalo a některé typy náročné publikum nepřijalo ani po delší době, z Kubaly jsou i bez bodového příspěvku lidé rychle nadšení. Přispívá tomu i regionální původ a upřímný vztah k tradiční značce FCB.

„Znovu předvedl výborný výkon,“ vypíchl jedince stejně jako pod Ještědem trenér Pavel Hapal. „Akorát mě trošku mrzí, že v tomhle rozestavení dáváme Filipa na kraj, protože by byl platnější nahoře nebo ve středu hřiště,“ zmínil prohození s ne tolik takticky vyspělým Abdullahim Tankem.

Ano, i tohle zaznělo v rozboru iSkaut. Kouč potvrdil slova redaktorů o tom, že rodák ze Smilovic nejvíce vynikne v ose hřiště. „I my ho zkoušeli dřív na straně, ale on se cítí jako útočník,“ uvedl expert Stanislav Levý, jenž Kubalu před lety zažil jako sportovní ředitel ve Slovácku.

Premiérový sedmiminutový ligový start si připsal měsíc po šestnáctých narozeninách na půdě Sparty, není divu, že byl brán za obrovský talent.

„Začal hrát ligu strašně brzy, pak se jeho kariéra trochu pozastavila. Když byl s Hradcem na soustředění v Turecku ještě coby host, bavil jsem se s ním a říkal, že chce někam patřit. Přestup mu pomohl. Je to přemýšlivý, inteligentní kluk, i díky tomu si dokáže poradit na různých postech. Nikdy nezklamal ani na křídle, nicméně nejlepší je jako jeden ze dvou útočníků. A taky má zdravou dávku sebevědomí,“ popsal Levý.

To se projevilo například v tom, že si na Bazalech hned v úvodu angažmá možná z legrace řekl o nafasování čísla 27. To přitom patřilo – a zřejmě navždy patřit bude – králi Milanu Barošovi. Však taky Kubalu překvapený kustod se smíchem okamžitě hnal. Požadavku samozřejmě vyhověno nebylo, posila musela vzít „Heinzovu“ osmadvacítku.

„Na baníkovské fanoušky jsem se moc těšil, odmalička jsem v takovém prostředí vyrůstal,“ vyprávěl třiadvacetiletý forvard. „Cením si, že po zápase v Liberci jsme k tomu přistoupili úplně jinak včetně nuly vzadu,“ doplnil Kubala.

V neděli na půdě trápící se Plzně by si mohla nejdražší letní posila otevřít střelecký účet za Ostravu.

Zdroj: https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2023-24/434660/kubala-bezgolova-trefa-baniku-chtel-barosovo-cislo-jednani-byla-slozita.html

Nejnovější zprávy

RBR SportConsult a.s.
Na Míčánce 33
169 01 Praha 6