Snad každý z gólů Janoška aspiruje na gól roku. Další přestup vidí spíše do zahraničí, tvrdí ředitel Pardubic

Mnozí nad ním možná zlomili hůl. Po nekonečných putováních po hostováních se zdálo, že kariéra záložníka Dominika Janoška bude stagnovat. Pak ale přišly Pardubice. A jak se v této sezoně ukazuje, lepší krok udělat nemohl.

Snad každý z gólů Janoška aspiruje na gól roku. Další přestup vidí spíše do zahraničí, tvrdí ředitel Pardubic

Dominik Janošek má pořád pouze 24 let, ale v životopise mu už svítí tolik klubů, jako by měl zítra končit kariéru. Z Brna se vydal na Slovácko, kde si ho vyhlédla Plzeň. Po přesunu na západ Čech přišel kolotoč hostování – Mladá Boleslav, Zlín a Baník. Nikde to ale neklaplo.

Jeho kariéra byla velmi turbulentní už od útlého věku. Nejdřív Sigma, pak Zbrojovka, kde nakouknul do ligy. Když v lednu 2018 přišlo Slovácko, Janošek neváhal. „Zbrojovka mi nenabídla novou smlouvu, takže jsem šel. Byla to správná volba, pan trenér Kordula mě naučil, jak hrát dospělý fotbal,“ vysvětlil pro eFotbal.cz Dominik Janošek.

Zatímco v Uherském Hradišti si mnuli ruce, Martin Shejbal, nynější sportovní ředitel Pardubic, kroutil hlavou. „Pro mě byl ten přestup nepochopitelný. Vlastně to nechápu, jak si Brno mohlo nechat odejít takový klenot,“ uvedl Shejbal pro eFotbal.cz.

Janošek ale litovat nemusel. V kádru Slovácka, které tehdy bojovalo o udržení, se usadil a stal se stabilním členem kádru. Na jihu Moravy zaujal ligovou špičku. Nejrychleji zareagovala Plzeň, kam nakonec v létě 2018 zamířil, dohodnuto bylo následné roční hostování v Uherském Hradišti.

Do kádru Viktorie se ale ani po výborné sezoně, ve které zapsal i první dvě ligové branky, nedokázal prosadit. Na jeho pozici byl přetlak, přes jména jako Čermák, Kalvach, Bucha či Hořava se neprodral. „Byl jsem tam jako v jiném světě,“ vzpomíná Janošek. „Byla to pro mě velká škola, ale kluci mě tam vzali skvěle.“

Na lavičce ale být nechtěl, proto se s klubem dohodl na tom, že nejlepší bude herní praxe. Hned po prvním půlroce, který v Plzni strávil, zamířil do Mladé Boleslavi. Tam to nebylo vůbec špatné, Boleslav si ho dokonce po povedené jarní části, kdy pravidelně hrál a přidal tři gólové asistence, ponechala i pro následný podzim.

Ten už však tak růžový nebyl. A jelikož se blížil evropský šampionát do 21 let, Janošek chtěl hrát. V zimě 2021 se tedy přesunul do Zlína, kde vydržel také jen půl roku.

Následoval letní návrat do Plzně, kde se však opakoval scénář, jenž se odehrál hned po prvním příchodu. V kádru na podzim setrval, ale nebylo to ono, průměrně hrál 45 minut na zápas, jednoduše paběrkoval. V zimě se tak opět řešila jeho budoucnost. Oči měl upřené do zahraničí, hojně se skloňovalo Norsko. Na poslední chvíli se ale ozval Baník, volba padla na něj.

V Ostravě ale odehrál jen čtyři ligové zápasy. Všeříkající bilance. „Všechna ta hostování byla na jeho vkus taková nemastná, neslaná,“ souhlasí Shejbal.

„Nic bych zpětně neměnil, ničeho nelituji,“ odmítá ale Janošek jakékoliv výčitky. „Beru to jako dobrou zkušenost, velkou roli hrála ta reprezentace, chtěl jsem hrát. Pomohlo mi to, ať už šlo o spoluhráče či trenéry. Získal jsem tím zkušenosti navíc.“

Když se pak v létě minulého roku do Viktorie, která šachovala s kádrem před evropskými poháry, vrátil, zavětřily šanci Pardubice. „Dominika jsme měli na radaru hodně dlouho,“ prozradil Shejbal.

Až do léta to však nevycházelo. Plzeň ho posílala jinam, Janošek sám měl oči upřené za české hranice. „Přiznávám, že prioritou bylo zahraniční angažmá,“ řekl odchovanec Zbrojovky po přesunu do Pardubic. Ale nějaká zášť? Kdeže! „Dominik se zachoval naprosto fantasticky. V Plzni měl nějaké podmínky, ze kterých vůbec neváhal slevit. Když přicházel, vůbec jsme se nebáli, že by to bral nějak negativně,“ dodal Shejbal.

A jak se zpětně ukazuje, byla to trefa do černého. Janošek se rozehrál k parádním výkonům, které ho katapultovaly na ligové výsluní. Společně s Michalem Hlavatým tvoří velmi kvalitní střed pardubické zálohy a oba dva vedle sebe rostou.

Co také roste, to je pozornost, kterou Janošek v ostatních týmech probouzí. I díky svým bombám, kterými trhá sítě soupeřů. „Snad každý z jeho gólů aspiruje na gól roku,“ usmál se Shejbal.

Trochu nenápadným se v jeho „probuzení“ stal trenér Radoslav Kováč. Právě pod ním totiž Janošek pořádně pookřál. „Trenér Kováč na tom má zásadní podíl,“ myslí si Shejbal. „Je na něj neskutečně náročný, někdy možná až moc. Dominik je ale velmi inteligentní, takže začal chápat, co mu může pomoct.“

Shejbalovu domněnku Janošek potvrdil. „Hrával jsem o pozici níž, na té šestce a osmičce. Spíš jsem musel tvořit hru a být neustále s balonem. Trenér Kováč mě posunul výš a řekl mi, že důležité je, abych byl v těch správných prostorech, kde jsem nebezpečný pro soupeře,“ dodal čtyřiadvacetiletý fotbalista.

Pokud Janošek udrží výbornou formu a růst produktivity, je jasné, že se kolem něj začnou motat větší hráči na ligovém poli. A to i proto, že jeho přínos není pouze v gólech. Už teď má na kontě šestnáct přihrávek do gólových šancí, což je stejně jako v Plzni, Zlínu a Baníku dohromady. „Nejsem si jistý, jestli je Dominik nastavený na to, aby přemýšlel o klubu v Česku. Myslím, že další přestup vidí spíše do zahraničí,“ dodal někdejší gólman.

Na případný odchod jsou ale Pardubice připravené. „Nejsme naivní, abychom si mysleli, že pokud bude takto pokračovat, tak ho tady udržíme. Jsme na to připravení, stejně jako struktura jeho smlouvy,“ vysvětlil Shejbal.

Pozorně dívat by se mohly nejen ligové elity, ale také trenéři české reprezentace. Janošek totiž nabízí vhodný mix herní inteligence a dravosti, což dokazuje třeba poměrně vysoký počet driblinků (67), což je v lize dvanáctý nejlepší počin.

A jak ukazuje, přidává také góly. Ne však díky orientaci ve vápně, v níž vyniká například Tomáš Souček, ale zásluhou dalekonosných ran, které gólmany mnohokrát překvapí.

Konkurence v záloze je však poměrně velká, trenér Jaroslav Šilhavý navíc není vyhlášen tím, že by zkoušel nové varianty. Místo má jasné zmiňovaný Souček, nominace většinou nemine ani Alexe Krále, Antonína Baráka či Michala Sadílka.

Ale kdo ví, třeba Janošek dostane šanci a diváci budou na tribunách tleskat stejně, jako když vidí jeho góly.

Zdroj: https://flashsport.cz/clanky/2023/03/snad-kazdy-z-golu-janoska-aspiruje-na-gol-roku-dalsi-5c98286d

Nejnovější zprávy

RBR SportConsult a.s.
Na Míčánce 33
169 01 Praha 6